Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Dzisiaj jest:
 
.
 .: menu
Główna strona

Opis serii Combat Mission

Przewodnik/poradnik do gry Shock Force

Scenariusze bitew

Artykuly na temat serii oraz II Wojny Światowej

Recenzje gier wartych uwagi

Linki do ciekawych stron
 

 .: wady i zalety Sturmtiger'a w CMBB

Zastosowanie pojazdu Sturmtiger w CMBB
Sturmtiger w pełnej okazałości.


Ograniczenia sprzętu ciężkiego w trakcie walk ligowych, powodują, iż Sturmtiger nie jest zbyt częstym "gościem" w walkach toczonych pomiędzy graczami. Te przyzwyczajenie przenoszone jest także do starć nie ligowych, a częstokroć gracze nawet nie podejrzewają istnienia tego wyjątkowego pojazdu. A szkoda... Bowiem, tak jak i w rzeczywistości, tak i w grze pojazd ten jest niezwykłą jednostką, pozwalającą przenieść rozgrywkę w nieco inny wymiar.

Jak wiemy z historii, Sturmtiger stworzony został w celu przełamywania obrony przeciwnika. I taka też jego rola, wydaje się idealna w rozgrywkach CMBB. Pojazd będący częścią grupy atakującej, może zadecydować nie jednokrotnie o powodzeniu całego ataku.
Niesamowita siła jego uzbrojenia, stanowi zagrożenie nie tylko dla piechoty przeciwnika, ale także dla jego sił pancernych.Strzelający Sturmtiger, to imponujący widok. Praktycznie nie ma pojazdu, który przetrwa bezpośrednie trafienie pociskiem 380mm (w testach, kilkakrotnie zdarzyło się, iż trafione czołgi IS-2/IS-3 nie eksplodowały, jednakże i tak ulegały zniszczeniu). Niewątpliwą zaletą jest także to, iż często pojazdy zostają wyeliminowane z walki przez pocisk, który eksploduje nawet parędziesiąt metrów od nich. Kończą walkę z uszkodzonymi działami, zerwanymi gąsienicami, zabitymi dowódcami oraz przerażoną i spanikowaną załogą. Nie rzadko za jednym strzałem wyeliminowanych zostaje kilka pojazdów, jeśli oczywiście znajdowały się blisko siebie.
W jeszcze gorszej sytuacji znajduje się ostrzeliwana piechota. Wybuchający pocisk eliminuje wszystkie oddziały w promieniu 50-150m! Oddziały znajdujące się w odległości do 350m, przeważnie tracą część żołnierzy i ulegają panice. To właśnie działając przeciwko piechocie, Sturmtiger doskonale wypełnia swe zadanie i do tej roli, wydaje się najlepiej przystosowany.
W przypadku napotkania bunkrów, nasz pojazd także nie ma większych problemów. Wystarczą dwa-trzy pociski, by spanikowana załoga opuściła stanowisko, a stosowane przez Rosjan 75mm działa AT, nie stanowią większego zagrożenia dla pojazdu.
Sturmtiger także doskonale spisuje się, jako wsparcie podczas obrony wyznaczonych terenów. Pojazd ukryty wśród drzew w pozycji "Hull-Down" jest dosłownie "nie do ruszenia". Jedynym prawdziwym zagrożeniem dla działa, są oddziały Tank-Hunter'ów, które oczywiście najpierw muszą dotrzeć do celu na odległość 50-70m.Efekt bombardowania Sturmtigera przez bombowiec Pe-2. Z rosyjskiego lotnictwa teoretycznie tylko bombowce Pe-2 stanowią, śmiertelne zagrożenie (używają niezwykle skutecznych bomb kasetowych).

Oczywiście Sturmtiger nie jest żadną "wunderwaffe" i ma zarówno duże wady, jak i nie jest "niezniszczalny".
Istotnym jest współdziałanie pojazdu na polu walki z pozostałymi siłami. Sturmtiger powinien mieć zapewnione ochronę (przynajmniej jeden pluton piechoty) przed wrogimi oddziałami "Tank-Hunterów". W pobliżu powinny także znajdować się przynajmniej dwa czołgi, które zapewnią dodatkową osłonę przed pojazdami wroga.
Jeżeli pojazd ma wspomóc atak naszych sił na pozycje bronione przez przeciwnika, nie powinniśmy forsować pojazdem przed nasze siły. Pomimo jego wielkiej odporności na Rosyjską broń przeciwpancerną, musimy wystrzegać się możliwości ataku na boczne powierzchnie pojazdu, bowiem pancerz w tym miejscu jest identyczny, jak dla seryjnego Tiger'a. Uważać także musimy na teren po którym przemieszcza się nasz pojazd. Z racji swojej masy (jeszcze większa niż u czołgu Tiger) potrafi on zagrzebać się nawet na zwykłym terenie.Sturmtiger osaczony przez Sowieckie drużyny przeciwczołgowe, ulega szybkiemu zniszczeniu. Naszą uwagę musimy także skupić na każdym zagajniku obok którego Sturmtiger będzie przejeżdżał, a który to może być ewentualnym miejscem ukrycia wrogiej drużyny "Tank-Hunterów".
W sytuacji, gdy Sturmtiger wspomaga prowadzoną przez nas obronę wytyczonego terenu, najlepiej umieścić pojazd w rzadkim zagajniku, dzięki któremu zmaleje szansa trafienia pojazdu. W przypadku ostrzału pozycji działa przez artylerię (spotterzy), najbezpieczniej jest wycofać pojazd na bezpieczną pozycję. O ile tylko artyleria powyżej 122mm jest wstanie zniszczyć Sturmtiger'a, to mniejszy kaliber może także stanowić olbrzymie zagrożenie z racji, iż wybuchające pociski, najczęściej uszkadzają lufę w pojeździe, no i oczywiście straszą załogę.

Jeśli chodzi o wady Sturmtiger'a, to oczywiście obok ceny zakupu, jest nią niewielka szybkostrzelność pojazdu i zarazem zapas amunicji. Sturmtiger z załogą na poziomie regular, oddaje strzał co 4 Tury! Jest to niezwykle uciążliwe, bowiem wiemy, jak wiele może się wydarzyć na polu walki w trakcie tych czterech tur. Teoretycznie, powinniśmy w tym czasie przemieścić pojazd na kolejna, korzystną pozycję dodatkowo utrudniając przeciwnikowi likwidację Sturmtiger'a.
Niestety nic nie zrekompensuje nam zużytej amunicji, więc w tym przypadku musimy używać jej na określone cele i nie marnotrawić. Oczywiście musimy także liczyć się z nie celnością załogi, więc nie zawsze każdy strzał odniesie pożądany skutek. No i na koniec, niech nie przychodzi nam do głowy oddawanie strzału z jadącego pojazdu! W takim przypadku, rozrzut może wynieść nawet kilkaset metrów!
Jako ciekawostkę dodam, iż bezstresowo (sic!) możemy oddać strzał do przeciwnika, znajdującego się od nas zaledwie kilkanaście metrów dalej. Podczas testów takich sytuacji, nie zaobserwowałem, żadnych negatywnych skutków w Sturmtigerze (logiczne, że jeśli nie zostałby także zniszczony w takiej sytuacji, to z pewnością załoga dostałaby zawału serca :).

Tak więc, jak zauważacie, Sturmtiger to niesamowity pojazd, który przy dobrym dowodzeniu, może stać się prawdziwym "Koniem Trojańskim" bitwy.Sturmtiger użyty w mieście potrafi skutecznie zdemoralizować i zniechęcić do walki, każdego przeciwnika. Jednakże jego specyfika i słabe strony nie od razu zapewnią nam zwycięstwo. Dlatego też uważam za niesprawiedliwe określenia tego pojazdu, jako "uber", czy "przegiętego". Jego użycie w walce nie daje nam przewagi nad graczem, grającym strona sowiecką. Wprost przeciwnie; wybierając ten pojazd do składu naszej armii, musimy opracować specjalną taktykę, jaką zastosujemy w bitwie, no i gracz grający Sowietami za pewne będzie dysponował przeważającymi siłami, które pokonać będzie niezwykle trudno. Także patrząc na częstą przypadkowość rozgrywki w Combat Mission musimy zdawać sobie sprawę, jak wyzywającym będzie skuteczne użycie Sturmtiger'a w walce.
Ostatecznie mam nadzieję, że choć kilku z Was zwróci uwagę na ten pojazd, bowiem uwagi tej warty jest z całą pewnością.

© meryphillia 2006
 

design: zama | modified by meryphillia