Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Dzisiaj jest:
 
.
 .: menu
Główna strona

Opis serii Combat Mission

Przewodnik/poradnik do gry Shock Force

Scenariusze bitew

Artykuly na temat serii oraz II Wojny Światowej

Recenzje gier wartych uwagi

Linki do ciekawych stron
 

 .: recenzja Operation Flashpoint.

Operation Flashpoint.
Operation Flashpoint będący z jednej strony strzelanką FPS, jest także doskonałym symulatorem pola bitwy.

Flashpoint wydany już tak wiele lat temu jest dobrym przykładem gry, która pomimo swego wieku jest nadal tytułem bardzo dobrym i co najważniejsze bardzo grywalnym.
Gra będąca praktycznie strzelanką FPS jest jednak zarazem symulatorem wspołczesnego pola bitwy. Objawia się to głównie za sprawą rozbudowanym systemem kontroli nad potencjalnymi podwładnymi, którzy mogą zostać oddani pod opiekę gracza, jak i za sprawą sprzętu jakiego przyjdzie nam używać.

W zwykłym trybie jednoosobowym podstawowa wersja przedstawia nam hipoteczny konflikt miedzy wojskami sowieckimi, a amerykańskimi w roku 1985. Tereny na których rozgrywać się będą działania wojenne, to wymyślone na potrzeby gry trzy, dość duże wyspy o umiarkowanym klimacie.
Dodatkowo do gry wydano dodatek Operation Flashpoint:Resistance przedstawiajacy walkę partyzantów z wojskami radzieckimi na trzy lata przed interwencją NATO. Natomiast dodatek Operation Flashpoint:Red Hammer pozwala rozegrać konflikt z NATO stroną radziecką.

W trybie jednoosobowym mamy do rozegrania sporą liczbę misji w której oprócz kierowania pojedyńczym żołnierzem, przyjdzie nam dowodzić całym oddziałem. Oczywiście nie zawsze będziemy przemierzać tereny walk na własnych nogach; w kilku misjach będziemy mogli przejąć kontrolę nad czołgiem M1 Abrams, czy transpoterem M113 a nwet śmigłowcem AH1 Cobra, czy UH60 Blackhawk.
Jako żołnierz, przetestujemy w działaniu dość dużą liczbę broni palnej, począwszy od tradycyjnego M16, czy AK47, a skończywszy na wyrzutniach przeciwczołgowych, czy przeciwlotniczych.

Tym co stanowi o sile i popularności gry, to głównie tryb wieloosobowy, w który niestety nie dane było mi zagrać, więc nie będe się na ten temat zbytnio wypowiadał. A nie zagrałem tylko z racji nie posiadania na stanie odpowiednich "modów" do gry, które tak naprawdę są drugim powodem popularności i kompleksowości gry.
Otóż w przeciągu tych kilku lat istnienia, gra zyskała bardzo wielu doskonałych "moderów", którzy nie tylko opracowywali nowe misje i kampanie, ale co najważniejsze, z racji otwartej struktury gry, opracowali do niej setki nowych pojazdów, broni czy żołnierzy.
Warto nadmienić, że do gry można opracowywać nowe tereny walk, dzieki czemu do gry ukazały się mapy nawiązujące do II Wojny Światowej.
Baza modów jest dzisiaj na tyle obszerna, że wykorzystując je możemy wykonać przykładowo misję w Afghanistanie z wykorzystaniem polskiego GROM'u.
Dołączony do gry edytor misji jest dość łatwy do opanowania, a z racji iż wykorzystuje głównie skrypty pozwala to na opracowanie najdowolniejszych rodzaji misji.

Oczywiście gra nie jest pozbawiona błędów. Największym i najbardziej irytującym z nich jest sterowanie wszelkimi pojazdami. Często niestety prrzyjdzie nam złorzeczyć na owe sterowanie, które jest prawdziwą bolączką tej gry.
Wkurzająca jest też częsta śmierć naszego żołnierza od pocisku wystrzelonego z AK47 z absurdalnych odległośći, choć do tego można jakoś przywyknąć -w końcu to wojna.
Ostatecznie można przyczepić się do grafiki, choć należy wziąść poprawkę na wiek gry, a zresztą wiele modów usprawnia grafikę i wystarczy tylko odpowiednio podmienić starsze pliki.

Obecnie już niedługo wydana zostanie nieoficjalna kontynuacja gry pod tytułem Armed Assault opracowana przez twórców Operation Flashpoint. Gra jest oczywiście znacznie ładniejsza graficznie, niewiele niestety wiadomo jeszcze o poziomie samej rozgrywki.

Także wydawca gry pracuje nad oficjalna kontynuacją nazwana po prostu Operation Flashpoint 2, jednakże na jej temat niewiele jeszcze wiadomo.

Osobiście uważam Operation Flashpoint za grę genialną nawet patrząc tylko na zwykły tryb jednoosobowy. Gra miejscami potrafi wkurzyć, gdy po raz któryś z rzędu będziemy męczyć się z którąś tam misją jednakże satysfakcja z ukończenia gry jest ogromna. Dzięki nadal silnemu wsparciu moderów gra nadal doskonale bawi, a jeśli mamy w sobie choć trochę chęci tworzenia, sami możemy opracowywać nowe misje.Galeria:


Narazie screeny zastępcze, ściągnięte z internetu, bowiem sam mam problemy z grafiką w grze.© meryphillia 2006

 

design: zama | modified by meryphillia