Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Dzisiaj jest:
 
.
 .: menu
Główna strona

Opis serii Combat Mission

Przewodnik/poradnik do gry Shock Force

Scenariusze bitew

Artykuly na temat serii oraz II Wojny Światowej

Recenzje gier wartych uwagi

Linki do ciekawych stron
 

 .: recenzja serii symulatorów Ił 2.

Seria Ił 2.
Seria symulacji spod znaku Il2 jest bez wątpienia najlepszą dostępną obecnie pozycją tego typu. Zapoczątkowana w 2001 roku przez doskonały Il2:Sturmovik i rozwijana przez kolejne lata przez pozycje: Il2:Forgotten Battles, Il2:Forgotten Battles - Ace Expansion Pack oraz Pacific Fighters.
Wszystkie z wymienionych pozycji opierają się na tym samym silniku graficznym, nie licząc pierwszej gry, która zbudowana jest w oparciu o starszą wersje owego silnika i nie jest kompatybilna z nowszymi grami.

Il2:Sturmovik w chwili swej premiery, był bezwątpienia tytułem niezwykle oryginalnym, jak i rewolucyjnym. Niewątpliwą zaletą tego symulatora było to, że oferował możliwość pilotażu wielu maszyn na stosunkowo nieznanym dla lotniczych symulacji Froncie Wschodnim II Wojny Światowej. Wiele osób uważa także, że realizm pilotażu w tejże symulacji jest wprost niesamowity. Niestety osobiście nie grałem w tą grę bowiem moja przygoda z "Iłem" rozpoczeła się od "Forgotten Battles" i to może na tej części i jej kontynuacjach skupimy się.

Il2:Forgotten Battles, to kontynuacja Sturmovik'a przenosząca rozgrywkę ku nowym wyżynom. Twórcy Sturmovik'a postanowili dać graczom "więcej i lepiej"; i tak też mamy w rzeczywistości.
Forgotten Battles pozwala nam pilotować niespotykaną w innych symulacjach (no może poza Microstoft Flight Simulator) liczbę samolotów. Oczywiście i w tym wydaniu gry, głównym terenem na którym toczyć się będą walki, pozostaje Front Wschodni. Jednakże do dyspozycji gracza oddano także tereny Europy Zachodniej, czy Węgier. Pojawiła sie także większa liczba samolotów alianckich
Gra opracowana została na nowym silniku graficznym, co pozwoliło podnieść jej atrakcyjność wizualną oraz zastosować nowsze rozwiązania graficzne. Niestety, jak twierdzi duża grupa graczy wraz z wzrostem poziomu graficznego i ilością samolotów spadł realizm rozgrywki. I choć będąc prawdziwym fanatykiem lotnictwa można kłócić się na temat realizmu w grze, to oczywistym jest, że praktycznie nie ma on znaczenia w starciu z niesamowitą atrakcyjnościa rozgrywki.
Zwiększana w kolejnych patch'ach i rozszerzeniach ilość samolotów podnosi i tak już dużą swobodę zabawy. Należy bowiem pamiętać, że obecnie nie jest możliwe stworzenie superrealistycznej symulacji, a ta oferowana przez serię Ił 2 w zupełności spełnia wiekszość wymagań stawianych przez potencjalnego odbiorcę gry.

Il2:Forgotten Battles - Ace Expansion Pack, to pierwszy oficjalny dodatek do FB, zawierający nowe, głównie alianckie i niemieckie samoloty. Oczywiście pojawiły sie także nowe tereny walk pozwalające między innymi odwzorować walki powietrzne podczas lądowania aliantów w Normandii.
Do owego dodatku dołączyły poraz pierwszy samoloty "UFO", czyli eksperymentalne modele, które nigdy nie brały udziału w realnych walkach.

Jako ostatnia z pozycji w serii, ukazała się samodzielna gra (nie oznakowana jako dodatek do FB) "Pacific Fighters", która jak sama nazwa wskazuje ma symulować starcia aliantów z japońskim lotnictwem na Pacyfiku.
Niewatpliwą zalętą tej gry jest możliwość nadinstalowania jej na posiadane Forgotten Battles wraz z dodatkiem. Dzięki takiemu zabiegowi otrzymujemy symulację zawierającą w obecnej chwili ponad sto możliwych do pilotażu maszyn i kilkadziesiąt dalszych jako maszyny AI.
Moc tej kombinacji w pełni rozkwita, gdy zapragniemy stworzyć nowe misje, czy całe kampanie za pomocą dołączonego edytora.

Dodatkowo jakis czas temu w Rosji ukazał sie jeszcze jeden dodatek do Forgotten Battles, pozwalający pilotować bombowiec Pe-2. Natomiast od jakiegoś czasu zapowiadane jest kolejne rozszerzenie zatytułowane Il2:1946, będące już prawie czystą "fantastyką" ze względu na użycie w większości prototypowych maszyn z których część nigdy nawet nie powstała.

Patrząc ogólnie na ten symulator, a będąc jednocześnie miłośnikiem lotnictwa z okresu II Wojny Światowej, nie sposób uznać gry za doskonałą. Doskonała grafika jak i multum obecnych w grze samolotów oraz terenów działań, potrafi przekonać nawet największych malkontentów; nawet tych którzy narzekaja na śladowe ilości realizmu w grze :).
Jedynym zauważalnym mankamentem symulatora jest wyłączność twórców na modyfikowanie gry. Gdyby struktura gry była otwarta, z pewnością tysiące miłośników tworzyłoby zarówno nowe samoloty i obiekty w grze, jak i same mapy terenów działań.
Gra oczywiście oferuje rozbudowany tryb multiplayer w którym oprócz typowych misji typu "dogfight", możemy rozgrywać całe kampanie w trybie "cooperation". Niestety aby mieć możliwość zabawy z graczami z całego świata, w obecnej chwili musimy dysponowac kompletem gier FB+AEP+PF z zainstalowanymi wszystkimi patch'ami.
Niewątpliwą zaleta gry jest zawarty w niej dosyć prosty w obsłudze edytor misji i kampanii. Za jego pomocą możemy wykonać najróżniejsze starcia, które pozwolą jeszcze bardziej wydłużyć żywotnośc tytułu.

Osobiście uważam (jako wielki fan lotnictwa w ogóle) tę gre za doskonałą. Spędziłem grając w nia wiele niezapomnianych chwil, i choć pomyślne ladowanie po misji nadal nie przychodzi tak łatwo :), to ze szczerą chęcią wracam często do tej gry.


Galeria:© meryphillia 2006

 

design: zama | modified by meryphillia